Şevkat Yerimdar 2: Bizde Sakat Çok

52

Şevkat Yerimdar 2: Bizde Sakat Çok - www.Yazarbaz.comAranızda Şevkat Yerimdar’ı tanıyan var mı? Eğer tanımayanlarınız varsa kendisi adam gibi adamdır. Eğer ki tanıyanlarınız var ise büyük ihtimal 2013 yılında çıkan filmini izlemişsinizdir. Eğer ki izlediyseniz, büyük ihtimalde beğenmişsinizdir. Bu yazımda 22 Ocak 2016’da sinema ekranlarına gelen “Şevkat Yerimdar 2: Bizde Sakat Çok” devam filmini inceleyeceğim.

Öncelikle yazının başında söylemek istediğim bir şey var, Şevkat Yerimdar ’ın bu filmini izlerken çok aşırı bir beklentiye girmeyin. Yani böyle aksiyon, şaşırma, gerilim falan yok bu filmde. Saf ve öz bir türk komedisi. Kafa dağıtıp eğlenmek isteyenler için çekilmiş bir film diyebilirim.

Şevkat Yerimdar karakterini son derece büyük bir başarı ile canlandıran Özgürcan Çevik ve güzelliği ve tatlılığıyla filme renk katan Başak Parlak bu filmde de güzel bir iş çıkarmışlar.

Şevkat Yerimdar 2: Bizde Sakat Çok - www.Yazarbaz.comAçık konuşmak gerekirse Türk filmlerini pek sevmem, çoğu saçma sapan olur, tabi ki istisnalar hariç. Ama bu film hem biraz aşk, hem de bolca komedi içeriyor bununla yetmezmiş gibi birde Türk erkeğinin ruhunu yansıtıyor. Tabi bu başarıdaki en büyük etken Şevkat Yerimdar karakterini oynayan Özgürcan Çevik’tir bence. Başkası oynasaydı bu derece sever miydim bilemiyorum.

Şevkat Yerimdar karakterinden bahsedeyim sizlere. Yazının başında da dediğim gibi, adam gibi bir adam. Haksızlığa, yalan dolana her zaman karşı, doğru, dürüst ve yardım sever, anlayacağınız karakterli bir insan. Her zaman sözünde duran birisi.

İlk filmini izlediğimde Şevkat Yerimdar karakteri hoşuma gitmişti. Haksızlığa her zaman sesini çıkartan, yeri geldiğinde kavgadan kaçmayan,gerekirse sonuna kadar giden birisi ama yanlış anlamayın kesinlikle kabadayı bir tipte değil..

Şevkat Yerimdar 2: Bizde Sakat Çok - www.Yazarbaz.comİlk filminde trafikte çıkan bir kavgada yaşlı bir amcaya sataşan bir kaç ipsiz sapsız adama karşı gelerek kendisini silahın önüne atmıştı. Bu arada bu amcayı oynayan başarılı oyuncu Cezmi Baskın’ dır. Kendisinin türk sinemasında önemli bir yeri vardır. Konuya dönelim, amcayı kurtardıktan sonra bu amcayı eve bıraktığında kızı ile karşılaşıyor. Bu kızda gündüz arabasının kontrolünü kaybedip Şevkat Yerimdar ’ın yumurta dükkanına dalan, magazinde ünlü bir kız olan Pelin. İlk filmde bir sürü komik olay sonucu Şevkat ile Pelin arasında olan bir mutlu sonla bitmişti film.

Şevkat Yerimdar ’ın ikinci filminde ise artık evlilik hazırlıkları var, şevkat düğün parası için Ankara’ya dedesinden kalan evi satmaya gidiyor ve olaylar başlıyor..  Her ne kadar filmde “magandalık” olarak adlandırabileceğiniz sahneler bulunsada, bence bu sahneler hem yerinde olmuş hemde filme güzel bir renk katmış.

Film hakkında spoiler vermek istemiyorum o yüzden bu yazıyıda fazla uzatmayacağım fakat Şevkat Yerimdar filminin hak ettiği başarıyı yakalayamaması beni üzdü. Filme dün yakın arkadaşımla ve sevgilimle gittim, İstanbul’da bir sürü sinema salonu olmasına rağmen bu filmin 3-5 yerde olması beni rahatsız etti, seans bile bulmakta zorlandık. O yüzden sizleri filmin fragmanıyla baş başa bırakıyorum, boş vaktinizde izleyebileceğiniz ve kesinlikle eğlenebileceğiniz bir film olan Şevkat Yerimdar 2: Bizde Sakat Çok filmini size öneriyorum.

Bu arada, Şevkat Yerimdar ’ın ilk filmini izlemeden ikinci filmi izleyeyim demeyin sakın yoksa olaylara karşı baya turist kalırsınız.. 🙂

DEĞERLENDİRME
Yazarbaz Puanı
6.5
PAYLAŞ
Önceki YazıBastion İncelemesi
Sonraki YazıUnder The Dome İncelemesi


52 YORUM YAPILMIŞ

 1. Şevkat Yerimdar’ın ilk filmini tesadüfen izlemiş ve çok beğenmiştim. Bunu da izlemek için sabırsızlanıyorum. Herkese de tavsiye ederim mutlaka izleyin 🙂

 2. İlk filmini geçen yıl ilk izleyenlerden bendim sinemada.. Süper film yapmışlar tam bir Türk sineması filmi:) Bununda fragmanını izledim baya komik gibi bakalım

 3. Ben pek Türk filmlerini izlemem ama dün bizim çocuklar izliyordu. Ben de biraz izledim çok hoşuma gitti. Komedi tarafı çok güzel. İkinci filmin fragmanına bakılırsa dahada güleceğiz.

 4. adam gibi adam filmde özellikle beşiktaşlı rolü oynaması beni ayrıca mutlu etti. Yeni nesil türk filmleri arasıda oldukça iddialı bir yere sahip.

 5. İlk film istanbulda geçiyordu, sanırım bu filmde ankara’da geçecek ve ankaralı tipiyle karşımıza çıkacak. Açıkcası ilk film bir kaç seyredilen skeçlerinden ötürü biraz ilgi çekmişti ve reklam edebilmişti ama sanırım bu film ilk film kadar izlenmez ve bu şekilde olacağını onlarda bildiği için Türk erkeğinin ruhu, ankaralı, beşiktaşlı gibi damardan girebilecek özellikler ile ilgi çekmeyi hedeflemişler. Çok büyük bir beklentim yok orta sekment birşey olsa yeter bana diyorum 🙂

 6. İlk film hoşuma gitmişti.Sadece hoşuma gitmeyen biraz yapmacık olması.Oyunculuğu da iyi izlenmeyecek bir film değil ama biraz daha gerçekçi olsa daha iyi olur.Normal sokak ağzı rolünü üstlenmiş resmen.

 7. şevkat yerimdar filminin ilki çok güzeldi ikincisi olan serisinin sonunu izlemedim daha zaten şuan sinemalarda gösterimde sanırım en iyisi bu filmi sinema da izlemek olur devam filmi güzeldir eminim

 8. 1. filmini çok beğenmiştim hatta bugün izledim onunla ilgili haberlere bakarken sitenizi buldum 2.de fragmanını izledim bence güzel sinemada izleyeceğim galiba.

 9. Serinin ilk filmi beklentilerimin çok üzerinde çıktı, gerçekten çok başarılı idiler beni şaşırttılar. Serinin 2. filmi bu neden bende çok beklenti yarattı. Ama bir baktım ki bir Recep İvedik serisine dönmeye başlayan hazin son.

 10. Bugun arkadaşlarımla izledim bu filmi. İlkinden kat kat daha güzel ilkide zaten iyidi ama komedi açısından bu daha güzel olmuş. Herkes izlesin bu filmi

 11. sinemada izlenecek, yani sinemaya gidip izleyecek kadar kaliteli gözükmüyor ki ilk filmi ile kafamda hikayede birleştiremediğim kavramlar var bu ne ara ankaralı oldu, ankara’ya ne ara gitti. Mahallesi ve yumurta dükkanı ne oldu? Gerçi bunların elbet bir açıklaması vardır ve ikinci filmi izlediğimizde belli olacaktır ama sanırım internete düştüğü vakit izlerim, sinemaya gitmem bu film için. İstemsiz bir önyargı oluştu fragmandan sonra 🙂

 12. İlk film çok hoşuma gitmişti ikincisine de gittim 😀 Spoiler vermek gibi olmasın ama ilk filmden daha güzel ikincisi 🙂 Ailenizle gitmek için film arıyorsanız hiç düşünmeden gidin derim. Oldukça eğlendim.

 13. İlk filmini şansa televizyonda denk geldiğim ve severek izlediğim filmler arasında ikincisinide çıkardıkları güzel oldu gayet başarılı 🙂

 14. Fragmanlardan güzel bir film olacağa benziyor, gidip izleyen var mı? Tavsiye edebilir mi gerçekten merak ettim. İlk filmi o kadar güzel değildi fragmana aldanmış ve gitmiştim fakat bu film iyi gibi, gözlemlediğim ve fragmanı izledim kadarıyla. Tabi Cem Yılmaz ile aynı haftada vizyona girmesi biraz film açısından sıkıntı çünkü öncelik onu izleyecektir sonra tekrar sinemaya gelirse bunu izleyecektir diye düşünüyorum…

 15. Bu filmin ilkini de seyrettim, ilkinde özellikle Cezmi Baskın’ın rolü tam oturmuş. Biraz sinir sahneler de bulunuyordu ancak film genelinde güzeldi. İkincisi de öyle görünüyor inşallah fragman gibi güzeldir.

 16. Özgürcan Çevik bir dönem kısa skeçler ile ön plana çıkmayı başarmıştı o gaz ile ilk filmi çekti, pek beklediğini bulamadı bir deli cesaret ikinci filme yani bu projeye girdi. Fragmana aldınarak gidilebilir diye bir kısım merakla bekledi ancak ne reklam yapabildi, ne tanıtabildi ki yazıda da söylendiği gibi doğru düzgün salonlarda izlenime bile açılmadı. Bu tip filmler her zaman zaten ön yargı ile beklentini yüksek tutmadığımız filmler olduğu için beğeneceksek de beğenmiyor biraz ön yargı ile yaklaşıyoruz belki ama bu gerçekten tavsiye edilmeyecek bir kıvamdaydı bana göre…

 17. Eşimle gittim çok da beğendim, ilk filmi 4-5 kere izlemiştim internetten. Galiba bu da internete düştüğünde onu da 4-5 kere izleyeceğim 🙂 Çok güzel bir film olmuş tavsiye ederim herkese.

  • bu kadar beğenilecek bir film değil yapmayın allah aşkına, bu filmi beğeneceğinize cem yılmaz izleyin onu daha çok beğenirsiniz, orta kalitede bir film bu. konu bi anda harıl hurul işlenmek için işleniyor, espiriler ve ana karakter fazla abartılmış vs. vs.. gereksiz bir sürü şey…

 18. ikinci filme gidip beğenen var mı, ben şahsen hiç beğenmedim ilk filme fragmanına kanıp gitmiştim. İkinci filmin fragmanını bile beğenmedim farklı bir aktivite olur hep beklediğim filmleri değilde bu sefer nasıl olur ki diye beklemediğim bir filme gideyim dedim ama bin pişman oldum. Boşa geçirilmiş 2 saat oldu benim için….

 19. Sinemada izleme şansım oldu. İlk filme göre senaryo daha iyi kurgulanmış. Bir eyvay eyvah olmazsa da Komedi tarafı biraz daha ağır. Yer yer güldüren sahneler mevcuttu. Sinemada izlenmezse de olur..

 20. sinemaya gittik, izleyelim dedik sadece 1 salonda oynuyordu, saati uymadı izlemedik. O sıra çıkan bir arkadaşı gördük. Sakın izlemeyin çok kötü boş bi film dedi. Sanki bomba var orda gitmeyin der gibi sakın dedi 🙂 aşağı yukarı tahmin ediyorduk bu ayarda olduğunu ama sanırım o tahminimizden de kötüymüş 🙂

  Zaten bu tip filmler yakın zamanda internete düşer, internetten izleriz diye erteledik yani…

 21. kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biri daha fazla puanı hak ediyor ilk filminden daha güzel olduğunu düşünüyorum ben inceleme harika olmuş teşekkürler..

 22. İlk filmi sadece DVD’si çıkınca izleme şansım oldu. İkincisi eşimle beraber sinemada izledim. Romantik ve komedi beraber harmanlayıp çok güzel film ortaya çıktı. Gülerek ve eğlenerek sinemadan ayrıldık.

 23. bu türk sinema filmi çok güzel. kadro zaten çok sağlam oyunculardan oluşuyor. izlemeyenler varsa çok şey kaybeder nitelikle bir filmdir. zaten incelemesi tanıtımı çok güzel yapılmış.

 24. yoklukta izlenebilecek tebessüm ettirecek kadar seviyede olan bir film, öyle aman aman bir komedi değil ki zaten bir çoğunuz bunu ilk filiminden de biliyorsunuzdur. Kötü değildi orta sekment bir filmdi. Ha kalitesinden biraz daha kaybetmiş diyebilrim. Yani şu yorum bu filminden 3. sü çekilmiş olsaydı kesinlikle gitmeyin şeklinde olurdu… 🙂

 25. Yazar arkadaşın yorumuna katılıyorum güzel film olsa da 8 9 puanlık bir film değildi izlemekten zevk aldım ama böyle ağzımı açık bırakacak bir film değildi

 26. ilkini de beğenmemiştim, ikincisini de beğenmedim. Haldır huldur konuya girdi bir anda üç dört tane angaralı görünümüne sığınarak saçmalıklar yaptı ve çok tahmin edilesi bir son ile filmi bitirdi, sadece para kazanayım niyetiyle yapılmış basit bir film olmuş bana göre. Tavsiye etmiyorum. Bunun yerine gidin osman pazarlamayı izleyin bir tık ötesinde kalitesi var 🙂

 27. bence bu filmi izlemeyenler çok azdır. çünkü çok tanınan dilden dile gezen bir film insanlar birbirlerine çok tavsiye ediyorlar o yüzden seyredilmeli

 28. İlk filmi gerçekten muazzam komediydi 2.sinin cıktığından haberim yoktu umarım ilk film gibidir bozmamışlardır vakit kaybetmeden izleyeceğim 🙂

 29. bugüne kadar izlemiş, izleyeceğim bir saçma film daha varsa o da bu filmin ilk serisidir, arkadaş tutmuyor ya yapamıyorsun niye ısrarla ikincisini çekiyor ve şansını zorluyorsun ki ? Boşa insanlara fragman kandırmacası ile küfür ettiriyorsun. Fragmanı güzel ve sadece fragmanından oluşan bir film…

 30. Şevkat Yerimdar filmini iki kez izledim, bizim tipik anadolu insanı dediğimiz delikanlı tiplemesi çok iyi anlatılmış mahalle esnafı halkı çok iyi canlandırılmış, malese bu tür filmlerde çok önemli bir sıkıntı var o da final sahnesi. Böyle emek verilen iyi bir kadro ile bir kez çekilme şansı olan o final sahnesi bu kadar ucuz olmamalıydı.

 31. ilki çok harika olmuştu gerçekte böyle dizilere bakınca türk sinema sektörünün ilerleme kaydedebildiğini anlayabiliryorsun tipik bir türk gencini canlandırıyor 🙂 sektörde iddalı bakalım nasıl olacak..

 32. Şevkat Yerimdar 1 ve Şevkat Yerimdar 2 şimdiye kadar birden fazla izlediğim en iyi yerli komedi filmleri arasında. İddialı olmayan sıradan sokak hayatının içinden karekterler son derece özenle seçilmiş mekanlarda oyuna dahil edilmiş kurgu da oyuncular da karakterlerle bütünleşmiş

 33. ben hayatımda böyle kötü bir film izlemedim, ilk filmde iyi mi kötü müdür diye düşünüyordum beklentim yoktu, bu ikinci filme fragmana aldanarak gittim ve ailemi aldım. Ne yazık ki pişman oldum, yakında internete düşer belki ordan izlenir ama sinemada izlenecek bir film değil kesinlikle…

 34. film internete düşmüş izledim, beğenemedim ben. İzleyenlerin ve buradaki yorumların sanki biraz abartılmış olduğunu düşünüyorum. Açıkcası sinemaya gidip izleyecek kadar heyecanlanan ve güzel diyenlerin komedi film anlayışını tekrardan gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum 🙂

 35. ben yıllar öncesinde sinema filmini izlemiştim şefkat yerim dar 2 ile daha güzel bir şekilde karşımıza çıktı bu sebeple herkesin izlemesi gereken yerli yapımlardan bir tanesidir.

 36. açıkcası bana çok basit geldi. Bu filmden ilk filmi izleyince çok da ciddi bir beklentim yoktu ama daha kaliteli ve senaryosu merak uyandıran bir şekilde çekilebilirdi. Sanırım senaryo 10 günde hazırlanmış ve projeye başlanmış çekim + kurgu montaj ile toplam 20 günde tamamlanmış teslim edilmiş bir proje yapsalardı bu kadar olurdu diye düşünüyorum…

 37. film geçen hafta internete düşmüş bugün boş bir vaktimde izleme imkanı buldum, bir anda bir kız isteme ve bir anda bir ankaraya gidiyim diye başlayan konuya hızlıca girmiş saçma bir film olmuş, başrol sürekli asabi ve güçlü, hiç mağdur olmuyor hep akıllı. Bu dünya da her işin bir inişi bir çıkışı vardır, onun inişi hiç yok maşallah. Bu kadar saçmalamaya sinemada izleyen birilerini buldu ise helal olsun vallahi ne diyeyim…

  • komedi filmlerinde nasıl bir konuyu geliştirmesi ve olayı en ince ayrıntısına kadar anlatmasını bekliyorsun ki, bu tip filmlerde konu değil muhabbet replik ve karakterler önemlidir ben sana katılmıyor, filmi başarılı buluyorum.

 38. bugün izledim, orta halliydi ancak olayların hızına yetişemiyorsun, sanki filmi bir yere yetiştirecek gibi apar topar olaylara giriyor, hızlı hızlı yaşıyor ve espirileri de o derece hızlı yaptığından çok etkisi kalmıyor. Bu dediğime 3. filme dikkat etse emin olsun daha çok izlenecektir…

 39. dün gece izledim, çok güldüm gerçekten harcanıyor büyük komedyenlerin yanında bunu anladım. İsim olarak pek duyulmadı ve bir çok kişinin gölgesinde kaldı. Ben bu tip az duyulan filmleri izlediğimde ayrı mutlu oluyorum, yorumlara bakılırsa benim durumuma epey bir aykırı düşünen var onların düşüncesine de saygı duyarım…

 40. İlk filmini gerçekten çok beğenerek izlemiştim. Ancak ne kadar da beğenerek izlesem de Türk yapımı filmler genelde içi boş oluyor. Ne bileyim yani bi konu anlatmıyor bi mesaj kaygısı yok. Bu yüzden hani eğlenmek için izlenebilir yoksa hiç gerek yok.

 41. Filmin birincisinide izledim,ilkine göre daha güzel ve komik olmuş.Kesinlikle izlenmesi gereken yerli komedi filmlerinden.Oyuncu kadrosu ve kurgusu çok harika denilebilir.

 42. Valla güzel gibi fragmanı. Açıkçası ben ilkini izlemedim. Fragmanı izledikten sonra kendime dedim ki :”hemen bir CD/Müzik markete gidip legal yollarla fahiş fiyatlara bu filmin birincisini alıp sonra da ikinciyi sinemada izlemeliyim!”

 43. şevkat yerimdar 1 – geniş aile 2

  bu ikisi kadar saçma filmler görmedim, kesinlikle verilen parayı hak etmiyorlar. Birincisi konu çok saçma giriyor çıkıyor, yani komedi filmlerinde konu önemsizdir ancak bu kadar da saçma olamaz. Sinemada izlememiş birisi daha sakinlikle internetten izler ama ben gittiğime ve harcadığıma üzülüyorum…

 44. Bu film bence ilk filme göre daha güzel olmuş,ilk filmde çekim kötüydü.Bunda hikayenin devamının sürdürülmesi çok iyi olmuş,kesinlikle izlenmesi gereken bir film.Yazı için teşekkürler..

Yorum yazmak ister misiniz?