Sarhoştum Pardon

6

Sarhoştum Pardon - YazarbazÖnce küçük bir deney: Bilim adamları iki grup insana alkollü kokteyl verdiklerini söyleyip, bir gruba alkollü, diğer gruba da aslında alkolsüz kokteyl veriyorlar. Kokteyller içildikten sonra iki grubun da yürümelerinde, konuşmalarında, algılarında bozukluklar oluyor, yani sarhoş oluyorlar. Biz bu alkol içtiğini sanan grubun sarhoş olmasına placebo etkisi diyoruz.

Bunu niye anlattım? Çünkü gerçekten sarhoş olup saçmalamakla içmeden sarhoş olup saçmalamak ayrı şeyler. Önce ikincisinden başlıyorum. Genelde içkili, müzikli ve kızlı-erkekli bir ortamda birkaç birayla, hatta hiç içmeden de o atmosfere, büyüsüne kapılarak rahat davranmaya, basit düşünmeye, beraberinde de saçmalamaya başlayabilirsiniz. Biz buna içmeden sarhoş olmak diyoruz. Saçmalamaktan kastım ise, pot kırmak, küfürlü konuşmaya başlamak, vermeyeceğiniz sırları vermek, bağırmak, etrafınızdakileri bıktıracak derecede rahat davranmak ve gülmek, yakın bir arkadaşınıza ya da yakın bir arkadaşınızın arkadaşına asılmak suretiyle kendinizi küçük düşürmek, arkadaşınızın şimdiki ya da eski sevgilisiyle flörtleşmek, arkadaşlarınıza ters davranmak vb. Vereceğiniz tipik tepkiler ise ‘’Ben sarhoş değilim… Bir şey yapmadım ki… Sarhoşum idare et… Sarhoştum kusura bakma… Bir anlık hata yaptım bir daha olmayacak’’ gibi klişe mazeretlerdir.
            Ya da gerçekten içki içip sarhoş olup saçmalayabilirsiniz, bunun biraz daha kabul edilebilir olduğunu düşünüyorsanız, yazımın konusu da bununla ilgili zaten. Öncelikle, sarhoş olmak sizi başka bir insana dönüştürmez. Alkol size cesaret verir, bilinçaltınızda bastırdığınız davranışları ve sözleri gün yüzüne çıkartır, kısacası sizi dürüst bir ahmak yapar, ama hala siz olursunuz. İnsandan insana etkileri değişir, bazısı her şeyi unutur, bazısı hatırlar, bazısı neşelenir, bazısı depresifleşir, bazısı agresifleşir, bazısı sessizleşir, bazısının da libidosu tavan yapar. Ama hangisi olursa olsun, sonradan hatırlamasanız bile, yaparken hareketlerinizin kontrolü sizdedir, sadece yargı ve karar yeteneğiniz köreldiği için yanlış kararlar verip kontrolü kaybetmiş gibi hissedersiniz. Sonunu düşünmeden hareket eder, ve genelde suçu kendinizde değil alkolde ararsınız. Alkol içinizde olmayan bir insanı yaratmaz, ortaya çıkan şey kesinlikle sizin bastırdığınız duygularınızdır. Zaten alkolü alma amacınız da rahatlamak, eğlenmek, bunun yöntemi ise aslında bu bastırdığınız duyguları gün yüzüne çıkarıp kontrolü içgüdülerinize vermek ve sizi onların yönetmesine izin vermektir. Daha sonra da bu içgüdülerinizi yani kendinizi değil, alkolü ya da oluşan o rahat ortamı suçlarsınız. Zaten birkaç kere sarhoş olmuşsanız, içki içmeden önce ne yapıp ne yapmayacağınızı, sizdeki etkilerini bilirsiniz. Kendinizi birine asılırken bulmanız size aslında hiç de sürpriz değildir.
            Alkollü ya da alkolsüz sarhoş olun, suçu alkolde ya da ‘bir an kontrolü kaybettim’ gibi mazeretlere atmak basitliktir. Onu yapan yine sizsinizdir, cesur siz, aptal siz, dürüst siz, sarhoş siz, ne derseniz deyin. Ama sarhoştum pardon demeyin. Ayıp yani, sarhoştum diye numara yapmak nedir arkadaşlar 🙂
            Bu aralar dışarı içmeye gitmeyi planlıyorsanız, çirkin gerçekleri yüzünüze vurduğum için pardon, bu yazıyı yazarken de akşamdan kalmayım, bu da benim mazeretim :). Hepinize kokteyller afiyet şeker olsun :).


6 YORUM YAPILMIŞ

  1. Benim favori kelimem 🙂 kafam genelde hep güzel olduğundan dolayı arkadaşlarımı arıyorum onu bunu yoldan çeviriyorum falan insanları o kadar zaman esir alıyorum sonraki gün ayılınca klasik kelimem “sarhoştum pardon”

  2. Benimde favorimdir:) Genelde safa yattığım zamanlar yaparım.. Kelimelerim arasında en çok çekinerek söylediğim ve bunu şiire döktüğüm kelime diyebilirim:)

  3. Vay be sonunda yıllardır savunduğum olayın bilimsel olarak kanıtlandığını görmek ne güzel 😀 hep derim içmeden de sarhoş olunur diye. Alın size kanıtı 🙂 Paylaşım için teşekkürler…

  4. Arada bir ilişki ihtimali var ve bunun adımları esnasında alköllü bir ortamda istenmeyen hareketler yapmak en büyük hatadır. Büyük pişmanlık duyulur ama iş işten geçtikten sonra.

  5. Bence sarhoşluk bahane resmen psikolojik diyebilirim sarhoş olucam diye içersen zaten 1 adet bira ile bile sarhoş olursun o sana kalmış. Sonrada “sarhoşum pardon” denir 😀

  6. Sanıyorum tüm insanların en büyük gerekçesi sarhoştum hatırlamıyorum. Hata yapıp hatasını üstlenme erdeminde bulunmayanlar sık sık başvuruyor bu cümleye.

Yorum yazmak ister misiniz?