Empati Yapmanın Önemi

23

Empati Yapmanın Önemi - Yazarbaz.comKarşımızdakinin ne hissettiğini anlayamadığımız zamanlarda ilişkilerimizi kötü yönetiriz. Empati kuramadığımızda onun beklentilerine cevap veremeyiz, onu sıkarız, gözünden düşeriz. Karşımızdaki insanı anlayamamızın, empati yapamamamızın en önemli nedenleri de onu okumayı bilmememiz ve duygularımızın etkisine kapılmamızdır. Duygularımızın etkisindeyken yaptığımız hatalardan başlayalım.

Örneğin; gece görüp çok korktuğumuz, çok heyecanlandığımız ya da çok sevindiğimiz bir rüyamızın ertesi gün hala etkisindeyizdir. Yapabileceğimiz en büyük hata ise gidip bunu karşımızdaki insana anlatmaktır. Çünkü bize ne kadar ilginç gelse de, rüyamızda kanatlanıp uçmamız, ak sakallı dede görmemiz, yüksekten düşmemiz karşıdaki insanın ilgisini çekmez. Biz hala rüyanın etkisindeyken heyecanlı bir şekilde anlatırken o kafayı yememek için kendini zor tutar, lafınızın bitmesini bekler ve konuyu değiştirir.

Bir başka tipik örneği de, eski sevgililerdir. Bizim yaşadığımız duygusal çöküntü, yediğimiz kazık, başımızdaki boynuz, döktüğümüz gözyaşı ya da her ne ise, anlatmaya çok meraklı olduğumuz şeylerdir. Özellikle bazı kızlar vardır ki sizi azıcık tanıdığı an anlatmaya hazırdır ve konuya ucundan kenarından temas ettiğiniz anda başlar ona kazık atan adiyi anlatmaya. Veya yazdığı kızı sarhoş etmeye çalışırken kendi sarhoş olan erkek modeli vardır ki kıza eski sevgililerinin yaptığı kahpelikleri ve kızlara güveninin sarsıldığını anlatıp potansiyel ilişkisini başlamadan bitirir. Gerçekten karşınızdaki insan sizinle samimi değilse ve eski sevgililerinizle olan küçük buhran dönemlerinizi merak etmiyorsa, yüzünüzde acı bir gülümsemeyle oturup bütün duygusal hayatınızın özetini geçmeye gerek yok. Karşıdaki insan büyük ihtimalle anlattıklarınızdan çok duygulanıp sizi şefkatli kolları arasına almayacak; anlatırken böyle bir beklentiye girmeyin.

Empati Yapmanın Önemi - Yazarbaz.comSon bir tipik örnek ise, o an beraber olduğunuz sevgilinize hissettiğiniz şeyleri söylemektir. Siz o an duygularınızın etkisiyle coşup, normalde etmeyeceğiniz itiraflar ve hissetmediğiniz şeyler söyleyip ilişkiyi gereksiz bir aşamaya taşır ve karşınızdakini de zor durumda bırakabilirsiniz. Zor durumda kalır, çünkü o sizi o kadar da ‘sevmiyor’, sadece hoşlanıyordur. Doğrusu siz de henüz ‘sevme’ aşamasında değilsinizdir; sadece o an gaza gelip patlatmışsınızdır. Bunların telafisi ve geri alınması da mümkün olmadığı için daha önceden kafanıza koymadığınız bir şeyleri söylememeye özen gösterin; mecbur kalmadıkça da ilişkilerin büyük aşamalarından olan ‘senden hoşlanıyorum’ ve ‘seni seviyorum’ sözlerini sarf etmeyin. İlişkinin basamaklarını birer birer çıkın. Bu konuyu daha önceki “Seni Seviyorum” yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım.

Biraz da karşınızdaki insanın size bazı ilgisizlik belirtilerinden ve onları nasıl okuyacağınızdan bahsetmek istiyorum. Sizi dinlemekten sıkılan veya dinlemeyen bir insan, başka şeyler düşünmeye başlar ve vücudu ilgisizliğini size belli etmeye çalışır. Eğer sık sık gözlerini sizden kaçırıp başka yere bakıyorsa, vücudu size doğru değil de başka tarafa dönükse bunlar sıkılma belirtileridir çünkü artık başka insanlarla ve başka şeylerle ilgilenmeye hazır bir konumdadır; bunu bilerek değil istem dışı yapar. Eğer diliyle hafifçe dudaklarını ıslatıyorsa söz hakkının kendisine gelmesini bekliyordur, lafınızı bitirin. Eğer eliyle burnunu, ağzını, boynunu, alnını vs. ovuşturmaya başladıysa kan basıncı yükselmiş yani konuştuğunuz şey onu rahatsız etmiştir; eğer bunları yaparken o konuşuyorsa söylerken rahat hissetmediği bir şey söylüyordur, yalan gibi.

Empati Yapmanın Önemi - Yazarbaz.comKarşınızdaki insan bazen de o an sizi hiç dinlemiyor, başka şeyler düşünüyordur. Gözüyle baktığı tarafı yakalayarak ne düşündüğünü bile kestirmeniz mümkün. İnsan beyninin sağ tarafı resimleri, grafikleri depolar ve sağ tarafa ulaşmak için gözümüzle sol tarafa bakarız (terstir çünkü çapraz bir görme sistemimiz var). Eğer sol üste bakıyorsa görmüş olduğu bir şeyi, örneğin dün izlediği filmi ya da sınav esnasında ders kitabındaki notunu hatırlamaya çalışıyordur. Bu yüzden sınavda sol üste bakmanız en etkili hatırlama yöntemidir; aklınızda bulunsun :). Eğer gözünüzde bir şey canlandırıyorsanız (yani görüntülü olarak düşünüyorsanız) dimdik karşıya odaklanırsınız, buna halk arasında ‘ay dalmışım öyle’ denir. Aynı şekilde bir sesi hatırlamaya çalışırken sol kulağınıza doğru kayar gözleriniz. ‘Ne dedim en son?’ sorusu sorulduğunda o tarafa bakmanız gerekir 🙂

Sanılanın aksine bir şey sorulduğunda kısa bir anlık göz teması bozmak yalan belirtisi değil, hatırlama yöntemidir. Hatta eğer hatırlaması gereken bir soru sorduğunuzda (örneğin dün gece naptın gibi) göz temasını kısa bir anlık bozmuyorsa büyük ihtimal yalan söylüyordur. Kendi kendimize bir şey konuşuyor veya düşünüyorsak da her zaman sol alt tarafa bakarız. Otobüste veya metroda insanlar birbirleriyle göz teması kurmaktan kaçındıkları için bir şeyler düşünmeyi seçerler ve sol alta bakarlar; dikkat edin 🙂 Son olarak söylemek istiyorum ki, hem birliktelik ilişkilerinde hemde arkadaşlık ilişkilerinde empati çok önemlidir. Empati yapmadan düzgün bir ilişki kurmak zordur. Bu yüzden mümkün olduğunca empati yapmaya ve karşıdaki insanı anlamaya özen gösterin. Kim bilir, belkide bu sayede sorunsuz bir ilişkiye sahip olabilirsiniz 🙂

 23 YORUM YAPILMIŞ

 1. çoğu insan empati yapmıyor bu yüzden ikili ilişkilerde sorun yaşıyor. bu yüzden herkese buradan tavsiye ederim önce karşınızdakinin yerine kendinizi koyunuz

 2. Karşımızdakinin ne hissettiğini anlayamadığımız zamanlarda ilişkilerimiz istemediğimiz gibi gider ve biz bu durumu bir türlü anlayamayız. Karşımızdakinin ne kadar değiştiğini ve ona ayak uydurmanın güçleştiğini düşünürüz oysa öyle değildir. Biz onun açısından olaya bakıp, onun gibi düşünmemişizdir. Bu empati olayını aşmış olsak zaten dünya’da kimse kimseyle bir sorun yaşamaz. Bu iddialı bir cümle oldu ama aynen böyle, ne bireysel ne ülkeler, devletler hiç biri sorun yaşamaz…

 3. Çeşitli nlp tekniklerinde bu yöntemler var..Eğer kişinin karakterinde bu özellik varsa olabilir diğer şekilde eğitim alsa bile yapamaz.

 4. Bence toplumumuzun son yıllarda en fazla üzerinde durması gereken konudur. Zira toplumda ne kadar halledilmesi gereken mesele var ise altında mutlaka empati yoksunluğu var.

 5. karşımızdakinin ne hissettiğini anlamak için en güzel yöntemdir. Empati yani kaşındakinin yerine koyulmak. Evliliklerdeki en önemli unsursur.

 6. Empati yeteneği adı üstünde tamamen yetenektir.Bunun eğitimi olmaz,okumaklada olmaz tamamen insanın ruhunda böyle bir özelliğin olması lazım.Empati yapabilen kişiler zaten çok sabırlıdır

 7. Empati nedir, empati yapmanın önemi nedir bunu kime sorsanız çok güzel bir tarif alırsınız, benim burada takıldığım bu empati kurulması gereken zamanlamayı unutmamaktır. Çünkü bu tarifi size ders verecek kadar iyi yapan bir çok kişi zamanı geldiğinde karşıdaki kişinin yerine kendisini koyması gerekip hareket edeceği zaman bunu yapmayı idrak etmez ve amaan hep mi başkalarını düşüneceğim der konuyu bencilce sonlandırır…

 8. empati kısa olarak kendini karşıdaki insanın yerine koyma denilebilir. Empati yapmak önemlidir. Genel bunu zeki insanlar çok iyi başarır ve çok iyi sonuçlar elde ederler

 9. Empati yapmak iletişimde çok önemlidir. Birine birşey söylemeden önce 2 kere düşünmek gerekiyor. Zira kırılan kalp kolay kolay onarılmaz.

 10. Herkezin hep kendini haklı görmesine dayanamıyorum. Empati denilen şey bunun için var. Kendimizi karşımızdakinin yerine koyupra bir düşünmemiz lazım, onun yerinde ben olsam ne yapardım diye.

 11. Empati yapmayan insanlar bir hayli fazla, normal yaşantıda bizlere zorluk yaşatan durumlardan bir taneside budur. Çünkü insanlar bencilliğe doğru yön alıyor..

 12. Artık ‘Bencillik’ her şeyin üstünde. Karşımızdaki insanın çektiği acıyı, sıkıntıyı kimse üstüne alacak kadar vakit ayırmıyor. iletişim çılgınlığı her zamanı çok hızlı tüketiyor, tüketilen zaman içinde ömrümüz insani değerlerimiz de var. Yalnızlaştıkça uzaklaşıyoruz..

 13. Empati yapmak gerçekten güzel birşey heleki karşında ki insana davranışında yapman lazım ki o kişinin durumunu anlayabilesin, çok güzel bir anlatım olmuş teşekkürler

 14. ne ilişkilerde ne de normal hayatta malesef ki empati yapılmıyor insanlar birazcık empati yapabilse ne kavgalar ne ayrılıklar hiç biri yaşanmayacak ama işte..

 15. Halden anlamıyoruz. hiç birimiz karşımızdakinin söylerine duygusal durumuna ruh haline önem vermiyoruz. Toplum artık daha bencil bireylerden oluşuyor ve kısaca ‘Beni anlamadın ya, ben ona yanıyorum’ şarkısını söylüyoruz değil mi

 16. bu kelime ile çok barışık biri olmalıyım heralde 🙂 çünkü adam fawerin empati kitabı bana bu konu üzerinden bir doktora tezi yazmamı sağladı diyebilirim 🙂 adam bu kelimeye farklı bir bakış açısı katmıştı 🙂 yazınız çok güzel olmuş 🙂 empati..!

 17. Empati kurmak kişisel ilişkiler için oldukça önemli. Empatiden uzak insanlar karşısındakini anlama konusunda da oldukça yetersiz oluyorlar. Bu tip insanlarla iletişim kurmak neredeyse imkansız.

 18. empati bir çok dilde aynı olması heralde bu fadenin insanlık hadına önemini vurgulamktadır…. çünkü bir çok kötü olayın gerçekleşmesini engellemek için bu yeterlidir empati yapmak bunu dışında birine kötü muamele acımak gibi duyguları anlatan universal bir terim 🙂 yazınız çok güzel olmuş buarada

 19. empati günümüzde artık en çok yapılması gereken olaylardan biridir. ama bence herkes iyi bir empati yapamaz. bu yüzden karşında ki insanı anlamak için biraz bilgin olması gerekir.

 20. empati günümüzde artık çok sık kullanılan bir yöntem aslında her zaman bunu yapmak gerekir ama insanlar bunu daha yeni yeni uygulamaya başlıyorlar zamanla bu tip davranışlar daha çok olacaktır.

 21. empati yapmak lazım her zaman her kişi ile bu gerekli bir davranıştır. bu olmaz olmazlardan artık zamanımızın empati dönemi diyebilirim. ama genel olarak çoğu insan empati yapmaz

Yorum yazmak ister misiniz?